Poruchy menstruačního cyklu, tedy nepravidelná menstruace jsou jedním z nejčastějších důvodů vyšetření v gynekologické ambulanci a hospitalizace v gynekologii.
Abychom mohli mluvit o nepravidelné menstruaci, je nutné si uvědomit, jak vypadá normální menstruační cyklus:
- délka menstruačního cyklu je 24-35 dní (počítáno od 1. dne menstruace do 1. dne další následující menstruace)
- trvání menstruačního krvácení je 2-7 dní
- ztráta krve během celé menstruace je obvykle 30-40ml (orientačně 3-7 vložek za den), za nenormální se považuje ztráta krve větší než 80 ml
Vše, co vybočuje z výše popsaného, je poté pokládáno za nepravidelnou menstruaci. Můžeme tedy mluvit o příliš časté menstruaci - polymenorrhoe, kdy je cyklus kratší než 24 dní. Nebo o zpožděné menstruaci - oligomenorrhoe, kdy menstruace naopak přichází v delších intervalech než 35 dní. Poruchy intenzity menstruačního krvácení se dělí na hypomenorrhoe, tedy slabé menstruační krvácení a hypermenorrhoe, označující silné krvácení z dělohy při menstruaci. Trvá-li menstruační krvácení déle než 7 dní, mluvíme o menorrhagii, která obvykle bývá i silnější intenzity. Úplné chybění menstruačního krvácení se nazývá amenorrhoe a je zcela normální v těhotenství. Jako metrorrhagii pak chápeme zcela nepravidelné děložní krvácení, které přichází bez jakéhokoliv rytmu.
Příčin nepravidelné menstruace (vynechávání) je velké množství. Nejčastěji se jedná o hormonální poruchu. Velký podíl na ní nese stres, obesita či naopak nízká hmotnost, tedy poruchy příjmu potravy, vrcholový sport. Nepravidelná menstruace je také zpravidla obvyklá v prvních letech po prvních menses (menarche) a v období kolem přechodu (menopauza). Z dalších příčin nepravidelného krvácení můžeme jmenovat nitroděložní tělísko, chybu v užívání hormonální antikoncepce a konečně některá gynekologická onemocnění, jako například gynekologické záněty, myomy, polypy sliznice děložní, endometriosu, záněty a zhoubné nádory děložního čípku či sliznice děložní.
Jedná-li se o jednorázový výskyt vašich obtíží s nepravidelným krvácením, není nutné ihned navštívit lékaře (pochopitelně s výjimkou velmi silného krvácení). Opakují-li se však obtíže v následujících cyklech, je na místě vyhledat pomoc vašeho gynekologa k objasnění příčiny nepravidelného krvácení a nastavení správné léčby.