Rakovina děložního čípku je druhý nejčastější typ rakoviny u žen po rakovině prsu. Výskyt tohoto vážného onemocnění v regionu střední Evropy včetně České republiky je hojný.
Příčinou vzniku onemocnění jsou tzv. papilomaviry (HPV), které se přenášejí nejčastěji pohlavním stykem. Časté střídaní sexuálních partnerů je tedy śpolu s kouřením a poruchami imunity významným rizikovým faktorem pro vznik rakoviny děložního čípku. Je známo více než 200 typů těchto virů, přičemž za rakovinou děložního čípku stojí některé vysoce rizikové typy HPV (zejména 16, 18). Méně rizikové kmeny papilomavirů mohou být zodpovědné za vznik genitálních bradavic (kondylomata accuminata).
Procento žen, které se v České republice během svého života nakazí HPV virem je bohužel vysoké. U většiny žen však probíhá infekce zcela bez příznaků a po několika letech sama odezní, neboť obranné mechanismy organizmu stačí virus zlikvidovat. U malého procenta nakažených se však vytvoří na čípku přednádorové změny, které se buď samy zhojí, nebo zhoršují a z těžkých forem se pak může vyvinout nádor.
Tyto přednádorové změny jsme schopni v naprosté většině případů odhalit pomocí tzv.stěrů z děložního čípku(onkologická cytologie). Podmínkou včasného odhalení těchto závažných stavů je však pravidelný roční interval gynekologických preventivních prohlídek!
Léčba rakoviny děložního čípku je především operační, u pokročilejších stadií se používá radioterapie, méně často chemoterapie. Základem úspěšné léčby je především včasný záchyt přednádorových stavů, kde často postačuje provedení tzv konizace děložního čípku, nebo alespoň záchyt nejčasnějšího stadia nemoci, které je možné vyléčit prostým odstraněním dělohy (hysterektomie).
Očkování proti rakovině děložního čípku
V tuto chvíli jde o jediné očkování, které je schopné zabránit tak vážné nemoci, jako je rakovina. Karcinom děložního čípku nevznikne, když není v organizmu přítomen virus HPV. Vakcína brání vzniku infekce HPV, zabrání tedy i vzniku karcinomu a zůstává tedy (spolu se zodpovědným sexuálním chováním) nejúčinnějším nástrojem v prevenci rakoviny děložního čípku.
Očkování proti HPV je vhodné pro všechny dívky a ženy, nejvhodnější je však podstoupit očkování ještě před zahájením pohlavního života, kdy studie prokázaly až 93% ochranu v prevenci těžkých přednádorových změn na děložním čípku. Po zahájení pohlavního života platí pravidlo: čím dříve, tím lépe. Očkuje se 3 dávkami vakcíny v rozmezí 6 měsíců.
Od roku 2012 je v ČR zaveden systém plně hrazeného očkování 13-letých dívek. S ohledem na věk jsou tyto dívky nejčastěji očkovány u svého ošetřujícího pediatra, gynekologická prohlídka před zahájením pohlavního života není před vakcinací nutná.
Od 14 let není již očkování plně hrazené, zdravotní pojišťovny však každoročně realizují slevové akce, které mají očkování pro ženy a dívky do 25 let učinit dostupnějším.
Ženy nad 26 let hradí plnou cenu očkovacího schematu.
Informujte se u vaší zdravotní pojišťovny nebo u personálu naší ambulance o právě probíhajících akcích s příspěvky na očkování z veřejného zdravotního pojištění!