Předpokladem k tomu, aby mohl být sex praktikován i v období těhotenství je fakt, že těhotenství probíhá bez komplikací. Samozřejmě by měl být sex příjemný pro oba partnery. V případě nekomplikovaného fyziologického těhotenství je pohlavní styk pro plod zcela bezpečný. Dítě je v děloze chráněno plodovými obaly, plodovou vodou a hrdlo děložní je uzavřeno hustou hlenovou zátkou, která chrání dělohu před průnikem případné infekce z pochvy.
Potřeba sexu v těhotenství je u žen naprosto individuální, může a nemusí se změnit oproti stavu před otěhotněním a mění se také v průběhu těhotenství. Některé ženy popisují zlepšení sexuálního prožitku v těhotenství, jiné hovoří o naprosté ztrátě chuti na sex.
Za vším stojí hormonální změny v organismu těhotné ženy, příznaky doprovázející těhotenství, změny psychiky a v neposlední řadě také změny vzhledu související s přibývajícími kilogramy.
Asi nejméně je žena nakloněna sexuálním aktivitám v I. trimestru těhotenství, kdy může trpět nevolnostmi, zvracením, je více unavená a má obavy z možnosti potratu. Naopak ve II. trimestru těhotenství může být prožitek z pohlavního styku pro mnoho žen velmi intenzivní. Důsledkem hormonálních změn jsou pohlavní orgány ženy více prokrvené a pochva je více zvlhčena. Zvyšuje se sexuální vzrušení a dosažení orgasmu může být snazší. Ve III. trimestru těhotenství se s přibývající hmotností obvykle znovu objeví únava, bolesti zad a problémy s trávením. Při přenášení je nechráněný pohlavní styk lékaři vřele doporučován, neboť v ejakulátu jsou přítomny prostaglandiny, což jsou látky, které napomáhají dozrát porodním cestám.
V případě bezproblémového těhotenství sex ani orgasmus a s ním související děložní kontrakce nezvyšují riziko předčasného porodu. Jiné je to v případě některých těhotenských komplikací, které mohou být důvodem pro vynechání sexu v těhotenství a na které vás samozřejmě váš gynekolog včas upozorní. Stavy, při nichž je nutná pohlavní abstinencejsou např. vcestná placenta, krvácení z pochvy neznámé příčiny, hrozící potrat v I. trimestru, dráždivá děloha, předčasné otevírání hrdla děložního a hrozící předčasný porod, předčasný odtok plodové vody a infekční onemocnění genitálu ženy či partnera. Pokud má žena z pohlavního styku v těhotenství obavy, měla by se s případnými dotazy beze studu obrátit na svého gynekologa.